Grupa I

 

              Drodzy Rodzice, w związku z wydłużeniem czasu zamknięcia szkół i przedszkoli, jestem  do Waszej dyspozycji  od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-13.00 pod numerem telefonu                663 359 715

 

Kochane MISIACZKI !

                Proponuję Wam kilka ciekawych zajęć do realizacji w przyszłym tygodniu na temat łąki i jej mieszkańców. Nie zapomnijcie o ważnym święcie. We wtorek obchodzimy Dzień Waszych Kochanych Mam. Zróbcie bukieciki z polnych kwiatów i złóżcie Mamusi płynące z serca życzenia. Myślę, że zadanie to wykonacie wzorowo. Powodzenia!

Tematyka tygodnia: Łąka w maju.
Cele:
– utrwalenie prawidłowego toru oddechowego;
– wzbogacenie wiedzy na temat zwierząt żyjących na łące;
– rozwijanie umiejętności liczenia elementów;
– rozwijanie wiedzy przyrodniczej;
– rozwijanie wyobraźni artystycznej;
– rozwijanie motoryki dużej oraz sprawności fizycznej.

1. Na dobry początek tygodnia zapraszam Was do zabawy ruchowej przy piosence  „Mała biedroneczko”.  Zanim jednak zaczniecie się bawić przygotujcie opaski przedstawiające bohaterów piosenki. Do zabawy zaproście rodziców, rodzeństwo a nawet babcię i dziadzia.
Wskazówka: do wykonania opasek można użyć gotowych wzorów. Gotowe wzory – Opaski (łąka)

Zabawa:
I zwrotka – Biedroneczka lata swobodnie po łące, pająk łapie biedronkę za rączki i wspólnie z nią tańczy w kółeczku.
II zwrotka – Biedronka lata swobodnie po łące, wróbelek łapie biedronkę za rączki i wspólnie z nią tańczy w kółeczku.
III zwrotka – Biedronka lata swobodnie po łące, żabka łapie biedronkę za rączki i wspólnie z nią tańczy w kółeczku.
2. Teraz porozmawiamy o najbardziej pracowitych mieszkańcach łąki, czyli o pszczółkach.                      – Czy znacie już powiedzenie „Pracowita jak Pszczółka?”. Jeśli nie poproście Rodzica aby Wam je wytłumaczył. A  teraz poszerzcie swoją wiedzę na temat pszczół – dzięki filmikom edukacyjnym:

3. Już wiemy, że dzięki pszczołom mamy pyszny, słodki miód. Jeśli macie w domu słoik miodu przyjrzyjcie się z bliska jak wygląda miód. Opowiedzcie: jaki ma kolor, smak, czy jest gęsty, a może lepki? Czy umiesz już samodzielnie posmarować chlebek miodem? Spróbuj!

4. Zabawa ruchowa „Na łące”

5. Zapraszam do uważnego wysłuchania piosenki „Bzycząca zabawa”, a następnie spróbujcie za pomocą różnych środków wyrazu (kredki, farby, gotowe elementy powycinane z kolorowych czasopism, gazetek reklamowych) odtworzyć wiosenną łąkę.

 

6. Na koniec świetna zabawa z Rodzicami. Będziecie potrzebować dwie kartki i dwa flamastry. Do dzieła!

7. Wspólnie z Rodzicami przygotujcie „Poidło dla pszczół” – niech nasze robotnice mają się gdzie pożywiać podczas ciężkiej pracy, która służy nie tylko przyrodzie ale również nam – ludziom na całym świecie :)!
https://przypadkowerzeczy.blogspot.com/2020/04/poideko-dla-pszczo-jak-je-prawidowo.html?fbclid=IwAR22LLM3Z5ReUmu2tzPu62gVlH5-Q4SYTXL8Du8Qy2vebx8OKSZ-kINrhB4&m=1
8. Chętne osoby zapraszamy na warsztaty z Pasieką Smakulskich pt. „Pszczoły jakich nie znamy” oraz „Wrogowie Pszczół”.
http://pasiekasmakulskich.pl/dzialalnosc-edukacyjna/?fbclid=IwAR3QjWR1QORsirVKPQX0StGE3RAXvJrtSWk_5TcsraAMul1PAQUquHrWJmQ
Ciekawe propozycje :
https://ztorbynauczycielki.pl/mieszkancy-laki-czesc-1-pszczolki/
https://przedszkolankowo.pl/2018/04/23/na-wiosennej-lace-kolorowanki/
https://przedszkolankowo.pl/2018/04/22/na-wiosennej-lace-karty-pracy/

9. Poranna gimnastyka wspólnie z wesołymi jarzynami

10. Spróbujcie rozwiązać zagadki:
Kiedy jest początek lata,
z płatka na płatek lata.
Dzięki jej pracowitości
miodek w domu mam dla gości. (pszczoła)

Latem mnie spotykaliście,
lubię jadać różne liście.
Kiedy boję się lub śpię,
do muszelki chowam się. (ślimak)

W nocy widzi i poluje,
często głośno pohukuje.
A gdy z rana słonko wstaje,
na spoczynek się udaje. (sowa)

Choć nie widzi wcale,
radzi sobie doskonale.
Przed swym wrogiem w obawie,
ukrywa się pod kopcem w trawie. (kret)

Jestem mała i zielona,
w trawie całkiem zanurzona.
Moim hobby jest pływanie –
– stylem moim pływają panie.
Lubię także rechotanie –
– tego już nie lubią panie. (żaba)

Patrz jak leci, to nie ptak,
bo to jest skrzydlaty ssak.
Żyje zwykle skryty w mroku,
bo brakuje mu uroku. (nietoperz)

Czy na łące, czy to w lesie,
on na grzbiecie jabłko niesie,
i choć igły ostre ma,
już go każde dziecko zna. (jeż)

W norce mieszka i ucztuje,
sera sobie nie żałuje.
Mała, szara i drobniutka,
zawsze bardzo jest cichutka. (mysz)

Ich kryjówką bywa kwiatek,
ile kropek – tyle latek.
Ich skrzydełka są w kropeczki,
to są właśnie… (biedroneczki)

Skrzydła piękne ma we wzory,
wszystkie na nich są kolory.
Kiedy nastają dni gorące,
dzieci biegają za nim po łące. (motyl)

11. Ostatnim rozwiązaniem naszej zagadki był…? Tak oczywiście piękny kolorowy motylek! Kochani przed Wami bardzo trudne, a zarazem ciekawe zadanie – poproście Rodziców o wyszukanie w domu kolorowych apaszek lub materiałów. Wykonajcie pięknego motylka za pomocą dostępnych materiałów, niech on będzie jak największych rozmiarów. Chętnie zobaczymy efekt Waszej pracy 🙂
Zdjęcie poglądowe:

12. Posłuchajcie opowiadania A. Widzowskiej – „Łąka”

Był piękny majowy dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer. Chłopcy bardzo chcieli iść na boisko, żeby popatrzeć, jak trenują piłkarze, ale pani powiedziała, że na łące dzieje się o wiele więcej ciekawych rzeczy. – Przecież łąka to tylko trawa, nic więcej tam nie ma – zmartwił się Tomek. – Na pewno są ptaki. Dziadek mi o nich opowiadał – odezwał się Olek. – Może nawet będzie jakieś gniazdko. – A w gniazdku jajeczka – dodała Ada.
– Postaramy się policzyć na palcach wszystkich mieszkańców łąki. Dobrze? – zaproponowała pani. Dzieci chętnie się zgodziły i zaczęła się wspaniała zabawa. – Konik polny! – zauważyła Kasia. – Ale wysoko skacze!
– A ja widzę biedronki – Małgosia położyła jedną z nich na rączce, a dzieci podeszły bliżej. – Jaki kolor ma biedronka? – spytała pani. – Czerwony. – I ma czarne kropeczki.
– A ja widziałem kopter! – krzyknął mały Jaś. – Co to jest kopter? – zdziwił się Olek. – Może chodzi o helikopter? – zapytała z uśmiechem pani. – Chyba wiem, co widziałeś. To z pewnością była ważka. Ważki mają dużą głowę, podłużny tułów i skrzydełka podobne do śmigła. – O! Lecą następne! – zawołał  Piotruś. – Proszę pani, a tu są dziury! Wszyscy podeszli bliżej, żeby je zobaczyć. W ziemi znajdowały się głębokie tunele. – Ciekawe, kto w nich mieszka. Jak myślicie? – Pająk – powiedziała Zosia. – A ja myślę, że smok. Pani wyjaśniła przedszkolakom, że w takich norkach mieszkają myszki nornice i poprosiła dzieci, żeby nie wkładały tam patyków ani nie wrzucały kamieni. – To jest domek myszki, więc nie wolno zakłócać jej spokoju – powiedziała. Dzieci zauważyły też kilka kopców kreta, większych niż babki z piasku. Cała łąka tętniła życiem, aż zabrakło paluszków do liczenia pszczółek, trzmieli, kosmatych bąków, skowronków i motyli.
Dzieci zrozumiały, że w maju cała przyroda rozkwita, a na łąkach rosną stokrotki, chabry, maki i wiele innych pachnących kwiatków. Po powrocie do przedszkola dzieci nauczyły się nowej piosenki: Motylek
Usiadł w maju na kwiatku motylek. Tupnął nóżką, a z kwiatka spadł pyłek.
Machnął łapką i z kwiatka spadł płatek. Ach, nabroił ten motyl gagatek!
Teraz fruwa i leczy rabatki. I udaje, że skrzydła to płatki.
Chciała zerwać kwiatuszek Agatka. Teraz wącha motylka, nie kwiatka!
Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
– Dokąd dzieci wybrały się na spacer?
– Wymień zwierzęta, które dzieci widziały na łące.
– Jakie zwierzątka kopią kopce na łące?
– Gdzie mieszkają myszy polne?
O czym była piosenka, której nauczyły się dzieci?
13. Wspólnie z Rodzicami wybierzcie się na spacer na najbliższą łąkę w naszej okolicy. Spróbujcie zapamiętać wygląd i nazwy zaobserwowanych roślin. Może uda się Wam spotkać którego z małych mieszkańców łąki? Motylka, biedronkę, mrówkę a może zajączka? Pamiętajcie aby zachować ciszę.
Zanim wyjdziecie z domu, warto aby Wasi Rodzice zajrzeli na stronę
https://przedszkolankowo.pl/2020/04/26/czesc-3-bazgrolkowe-obserwacje-przyrody-czyli-rodzinny-projekt-dzialan-edukacyjnych/ Zaczerpniecie tam inspiracje dotyczące obserwacji przyrody i zwierząt na łące :).
Jeśli nie możecie wyjść z domu, nie martwcie się! Oglądnijcie piękne zdjęcie łąki na tablicy demonstracyjnej wydawnictwa MAC
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-bbplus-tablice/mobile/index.html#p=81
14. W nagrodę otrzymujecie propozycję jeszcze  jednych zajęć  plastycznych. Pamiętajcie łąka to nie tylko owady, zwierzątka i piękne kwiaty. Łąka to również cudowne zjawiska atmosferyczne oraz pojawiająca się pogoda. Dziś poprosimy Was o wykonanie pięknej tęczy z masy solnej. A może uda Wam się również ulepić coś innego związanego z łąką (np. biedronkę, motylka, pszczółkę, drzewko itp. ). Przed wykonaniem zadania poproście Waszych Rodziców o przeczytanie wiersza zamieszczonego na stronie https://przedszkolankowo.pl/2020/05/08/tęcza-wiersz/. Przypomnijcie ile kolorów ma tęcza? Jakie to są kolory? W jakiej kolejności po sobie występują.
Przepis na masę solną znajdziecie tutaj:
https://www.bing.com/videos/search?q=przepis+na+mas%c4%99+soln%c4%85&docid=608017659171440973&mid=59FB9575077A235D466759FB9575077A235D4667&view=detail&FORM=VIRE

Zdjęcie poglądowe pracy:

 

15. A teraz czas na eksperymentowanie! Wykonaliście już piękną tęczę z masy solnej, czas na to, aby sprawdzić jak pięknie mieszają się i powstają kolory tęczy. Będziecie potrzebować: białych talerzyków, kolorowych cukierków (np. lentilki, skittles), wody. Na obrzeżach talerzyka układamy cukierki, a następnie powoli wlewamy wodę, po chwili zaobserwujemy jak kolory mieszają się tworząc tęczę.
16. Zabawa matematyczna „Ile kropek ma biedronka?”.
Do wykonania zadania będziecie potrzebować: kilku dużych czerwonych kół oraz kartoniki z różną liczbą kropek:         2, 3, 4, 5 (podpowiedź dla Rodzica: mogą to być gotowe talerzyki papierowy lub przygotowane wzory kół, które dzieci samodzielnie mogą wyciąć), czarna farba, flamastry, mokre chusteczki.
Dziecko odbija na talerzyku bądź wzorze koła kciuk zamoczony w farbie tyle razy, ile jest kropek na wylosowanym kartoniku. Po odbiciu kciuków wyciera ręce mokrą chusteczką. Następnie dokleja czarne kółeczko – głowę, gotowe wycięte odnóża, czułki i dorysowuje flamastrem oczy biedronkom, pamiętając, że biedronki  po każdej stronie mają dwa odnóża. Gotowe biedronki układamy na zielonych listkach wykonanych z serwetki bądź na zielonej kartce  papieru.
Po wyschnięciu prac, wspólnie z Rodzicem  dziecko przelicza kropki u poszczególnych biedronek, porównuje ich liczbę, przeliczają i porównują, na którym listku jest ich mniej, a na którym więcej. Układają biedroneczki na listkach  w kolejności od największej liczby biedronek do najmniejszej.

 

 

Pozdrawiam Was i Waszych Kochanych Rodziców
Życzę powodzenia!
Pani Stasia

 

Wiersz i piosenka dla dzieci 3-letnich do nauki w m-cu maju

Wiersz – „Znak” – M. Łaszczuk 

Czy wiesz, jaki to znak,

w czerwonym polu biały ptak?

Wiem odpowiedział Jędrek mały.

To jest znak Polski: orzeł biały.

 

Piosenka  – „Tralala dla mamy i taty”

Moja mama jest kochana,

moja mama wszystko wie.

Kiedy do mnie się uśmiecha,

tak zaśpiewam jej.                         

                            Ref. Tralala, trampampam,

                                      najpiękniejszą mamę mam.

                                     Tralala, trampampam,

                                     zaraz mamie buzi dam.

W domu, w sklepie, na spacerze,

z moim tata nie jest źle.

Gdy prowadzi mnie za rękę, 

to uśmiecham się.

                         Ref. Tralala, trampampam,

                                  wspaniałego tatę mam.

                                 Tralala, trampampam,

                                 mamie, tacie buzi dam.